Maisemakamera – fixfokus -point &shoot, ver 1.

Olen pitkään katsellut erilaisia ns. DIY- kameroita ja kun olen osin siirtynyt digistä filmikuvaamiseen, niin samalla olen pohtinut millaisen matkakameran haluan itselle. Itsellä on jo 6,5×9 senttistä filmiä käyttävä kevyt kiinteätarkenteinen kamera. Ja olen haaveillut 4×5″ tuumaista filmiä käyttävästä kamerasta.

Olen nähnyt vuosien varrella erilaisia tälläisiä kameroita mm. Dirk Fletcherin Ultralight 4×5 point and shoot- kameran, joka on tehty Harman Titan- neulanreikäkamerasta. Samalla olen katsellut mm. Wanderlustin Travelwide System- kameraa.

Minua kiehtoo 4×5″ tuumaisessa negatiivissä sen koko. Negatiivikoko on noi 10×12,5 senttiä ja se mahdollistaa hyvällä digitoinnilla pienienkin yksityiskohtien näkymisen. Ja point&shoot- kamerassa sen nopea käyttö. Valitse kohde, säädä valotus ja näppää kuva.

Kameralla on nyt kuvattu muutama ensimmäinen testikuva ja korjattu pari väärin rakennettua kohtaa. Kuvissa on riittävästi syväterävyyttä ja kameralla on helppo kuvata. Kamera jalustalle, kohdistus ja pohtiminen miltä se kinofilminkameran 18-20 millin kuvakulma oikein näyttää. Valotuksen mittaus ja kuvaaminen.

Seuraava vaihe on tuon nykyisin niin DDR- henkisen kameran muotoileminen uudestaan. Eli joko tuonne Wanderlustin tai Karman Titanin suuntaan tai sitten tehdä DAYI Toyo 4×5″ Portable Professional- kameran tyylinen laitos.

Täytyy kuvailla tuolla nykyisellä hetken aikaa ja sen jälkeen pohtia miltä seuraava versio tulee näyttämään. Voi olla että teen tuon pienen maisemakameran uusiksi. Siinäkin on yksi prototyyppivika, joka aiheuttaa valovuotoja.

Mutta täytyy nyt hetkeksi siityä tekemisestä kuvaamiseen. Voisi saada sitten niitä näyttelyihin lähetettäviä kuvia aikaiseksi.